PANVOVÉ DNO A ŤAŽKOSTI S NÍM SPOJENÉ SÚ TÉMY ZA KTORÉ SA ŽENY EŠTE STÁLE HANBIA

Na začiatku vyšetrenia sa rozprávam s klientkami a pýtam sa na priebeh pôrodu. Ako to zvládali a prežívali. Dôležitá je aj otázka bolestivosti pri pohlavnom styku. Odpovede sú často prekvapivé. Niektoré sa vôbec neodhodlali, iné sa zase boja, lebo to už skúšali ale bolo to bolestivé. Bolesti a stuhnuté jazvy vedia značne znepríjemniť prvé pokusy.

Sebaobraz ženy po pôrode patrí medzi ďalšie príčiny, kvôli čomu sa ženy hanbia pred sebou ale aj pred partnerom. Najviac čo pomáha je porozprávať sa o tom s niekým, kto to už zažil, vyrozprávať sa a keď treba navštíviť aj iné možnosti terapie, ktoré žene pomôžu uvoľniť bloky z traumatického zážitku. Treba byť otvorená k sebe a potom aj k partnerovi, povedať čo nám je príjemné a čo už prijemné nie je. Znovu sa spoznať tam dole.

 

Vyšetrenia panvového dna po pôrode sú prvým krokom, aby sme odhalili všetky funkčné príčiny, ktoré môžu ovplyvniť pohlavný život partnerov. Žena dostane vnem a dokáže sa potom aj lepšie napojiť na seba a svoje telo. Následne je potrebné správne nastavenie cvičení a pravidelnosť ich vykonávania, čím sa zlepší prekrvenie v tejto oblasti. Týmito cvičeniami  dosiahne klientka návrat stratenej chute a postupne vymizne aj strach.

Treba podotknúť, že je rozdiel medzi ženami, ktoré rodili vaginálne a medzi ženami, ktoré rodili cisárskym rezom. Pri vaginálnych pôrodoch dochádza častejšie k rôznych stupňom poškodenia vonkajších alebo vnútorných rodidiel. Pôrod cisárskym rezom nesie so sebou tiež určité následky, keďže ide o operačný zákrok.

Uro-gynekologický fyzioterapeut vie pomôcť pri oboch typoch pôrodu a odstrániť možné následky.